Φιλική ήττα στην Καρδίτσα για τον ΠΑΟΚ

Προτελευταίο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας για τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να γνωρίζει βαριά ήττα 87-70 στην Καρδίτσα.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τον Δικέφαλο, ο οποίος αμυντικά ήταν κάκιστος, δεχόμενος 34 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο! Η Καρδίτσα ήταν «άψογη» στο περιφερειακό σουτ, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη. Σαφώς βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, ωστόσο η διαφορά είχε ξεφύγει, λόγω της αμυντική ανισορροπίας στο πρώτο μέρος. Η Καρδίτσα είχε 11 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, τη στιγμή που οι «ασπρόμαυροι» είχαν μόλις δύο! Ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με το… βαρύ 54-39, καλούμενος να κάνει υπέρβαση στη συνέχεια, ώστε να καλύψει την μεγάλη διαφορά.

«Έσφιξε» αμυντικά ο Δικέφαλος, προσπαθώντας να περιορίσει τα τρίποντα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σκόραρε 17 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι 72-56 στο φινάλε του τρίτου μέρους. Η ήττα δεν αποφεύχθηκε για τους «ασπρόμαυρους», με τον Δικέφαλο να χάνει τελικώς με 87-70. στην Καρδίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 34-17, 54-39, 72-56, 87-70