H απόδοση των παικτών του Άρη

Σε επίπεδα μετριότητας κινήθηκαν οι παίκτες του Μίχαελ Ένινγκ στον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα ο Άρης να γνωρίσει εκτός έδρας ήττα με 3-1.

Αναλυτικά η απόδοση τους

ΚΟΥΕΣΤΑ 6

Δε φέρει ευθύνη στα γκολ που δέχθηκε. Καλός όταν η μπάλα βρισκόταν ψηλά, διότι με αυτήν στα πόδια δεν ήταν ιδιαίτερα καλός. «Έβγαλε» και μερικές προσπάθειες των αντίπαλων επιθετικών και το πέναλτι του Φορτούνη.

ΡΟΖ 6

Σχετικά αρκετές φορές βγήκε μπροστά, ενώ αμυντικά στα πρώτα 25 λεπτά δεν αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα. Έχει κάνει και καλύτερες εμφανίσεις, δίχως αυτό να σημαίνει πως το πρόσημο της αγωνιστικής παρουσίας του ήταν αρνητικό.

ΒΕΛΕΘ 6

Όχι ότι ήταν αρνητικός ως αμυντικό χαφ, αλλά είναι ξεκάθαρο πως η θέση του είναι στόπερ. Εκεί τουλάχιστον μπορεί να προσφέρει περισσότερα. Βέβαια κι εκείνος ήταν απών από το μπλακ άουτ του ενός λεπτού, όταν δηλαδή κι έγινε το 2-0.

ΔΕΛΗΖΗΣΗΣ 4

Το φτηνό λάθος που έκανε στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αφού μέχρι εκείνο το σημείο, ο Άρης ήταν καλός. Η εμπειρία του δε φάνηκε ούτε στο δεύτερο, αλλά ούτε και στο τρίτο γκολ. Αποχώρησε με ζαλάδες.

ΚΟΡΧΟΥΤ 5

Δεν ήταν ιδιαίτερα καλός και χωρίς τις… απαραίτητες προωθήσεις, δίχως να έχει και πολλές ευκαιρίες για να το κάνει. Ο Ολυμπιακός ωστόσο έπαιξε αρκετά από τη μεριά του, δεν του επέτρεψε να ανέβει, με τον Ούγγρο να έχει κάποια προβλήματα.

ΛΟΥΚΑΣ ΣΑΣΑ 6

Ο Βραζιλιάνος είναι απαραίτητος γρανάζι στη μηχανή του Ένινγκ κι αυτό φάνηκε και στο χθεσινό παιχνίδι. Η επιστροφή του Ματίγια τον βοήθησε, ώστε να δείξει αυτά που γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλον στην ομάδα του. Έκανε λάθος όμως στο 2-0.

ΜΑΤΙΓΙΑ 5

Επέστρεψε σε αγωνιστική δράση έπειτα από σχεδόν τρεις μήνες. Η απουσία του στο ματς με τον ΟΦΗ φάνηκε παρά τη νίκη. Χθες στο Φάληρο είχε μέτρια απόδοση, προφανώς επηρεασμένος από την μακρά απουσία από επίσημα ματς.

ΜΠΡΟΥΝΟ ΓΚΑΜΑ 7

Δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κι έδωσε μια συνέχεια στην καλή εμφάνιση της περασμένης εβδομάδας. Πήρε αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες, δύσκολα έχανε την μπάλα από τα πόδια του και ήταν από τους πιο θετικούς.

ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ 6

Ήταν λογικό η άμυνα του Ολυμπιακού να έχει το… νου της σε αυτόν. Χαρακτηριστικό είναι πως δεν βρήκε πολλούς χώρους, έχοντας διαρκώς παίκτη/ες πάνω του. Είχε ευκαιρίες πάντως να δημιουργήσει φάσεις, αλλά αμυντικά δε βοήθησε. Βγήκε στο ημίχρονο…

ΛΑΡΣΟΝ 6

Σε πιο περιφερειακό ρόλο απ’ ότι ο Ιντέγε, ουσιαστικά έδωσε πλάτος στην επίθεση του Άρη, ώστε να βρίσκει περισσότερους χώρους ο Νιγηριανός. Με καλές και κακές στιγμές στο παιχνίδι. Θα μπορούσε να «δώσει» πιο πολλά. Είχε δοκάρι.

ΙΝΤΕΓΕ 6

Όπως σε πολλά φετινά παιχνίδια έκανε πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο. Απασχόλησε την αντίπαλη άμυνα, με την οποία έπαιξε μπόλικο… ποδοσφαιρικό ξύλο, αν και δεν του δόθηκαν πολλές ευκαιρίες να απειλήσει. Πάντως γκολ πέτυχε κι αυτό σίγουρα θα του δώσει ψυχολογία.

ΣΟΟΥΖΑ 5

Με το γνωστό πάθος του ο Πορτογάλος ήταν πολύ πιο θετικός απ’ ότι ο Δεληζήσης που αντικατέστησε. Στάθηκε καλύτερα στο πλευρό του Βέλεθ και σίγουρα κάλυψε με πιο σωστό τρόπο τη θέση, χωρίς να λείψουν τα λάθη.

ΜΑΝΤΣΙΝΙ 6

Πέρασε στο ματς στο ημίχρονο στη θέση του Φετφατζίδη, στο πλαίσιο της… αντίδρασης από τον πάγκο του Άρη. Είχε διάθεση, έδωσε ενέργεια στην επίθεση και γενικά φάνηκε πως ήθελε να… δείξει πράγματα. Ο Ένινγκ τον εμπιστεύεται και του δίνει χρόνο.

ΑΜΠΟΥ ΜΠΑ 5

Όπως και στο ματς με τον ΟΦΗ, έτσι και χθες δεν χρησιμοποιήθηκε ως αμυντικό χαφ, αλλά σε πιο επιθετικό ρόλο από τα αριστερά. Φαίνεται ότι θέλει να «δείξει» πράγματα, όμως δεν του… βγαίνουν.

ΤΟΝΣΟ 5

Η αλήθεια είναι πως δεν έπαιξε πολύ, αλλά για πολλοστή φορά φέτος δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε. Δεν πήρε μπάλες, δεν βοήθησε επιθετικά και γενικά δεν πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες.

ΕΝΙΝΓΚ

Ο Άρης ήταν εξαιρετικά στημένος στο ξεκίνημα, ο Γερμανός «διάβασε» γρήγορα το παιχνίδι και έτσι οι Κιτρινόμαυροι ήταν πάρα πολύ καλοί για 27 λεπτά. Πού να φανταστεί τις γκάφες στην άμυνα. Από εκεί και πέρα ό,τι αντίδραση κι αν έβγαλε δεν ήταν αρκετή, αν και στο β’ μέρος ο Άρης ήταν συμπαθητικό.